Düğünlerimizde gençlerin orta oyunları

09.11.2015

Bu haber 4.354 defa okundu 4.4K Kişi Okumuş

0 Yorum

Düğünlerimizde gençlerin orta oyunları

sulusaray-dügün-adetleri
Son yıllarda Kasabamızda düğünlerin konsepti  değişmeye başladı,özellikle bu yıl kasaba düğünlerimiz bilindik düğün ve kına geceleri konsepti dışında eski düğün adetlerimize göre  yapıldı.

Eskiden kasabamızda düğünler müzik seti,ses sistemi orkestra ekibi eşliğinde değilde  köy düğünü ve düğüne katılanların kendi aralarında oyun ve eğlenceleriyle yapılırdı. özellikle güvey başı dediğimiz düğünün 1. ve 2. günü akşamı kasaba gençlerimizin bir araya gelerek düzenlediği eğlence gecesinde gençlerin kendi aralarında segiledikleri orta oyunlarla düğün şenlenirdi.

her ne kadar uzun  bir süre bu adetimiz bir kenarda unutulmuş olsada,özellikle son 2 yıldır bu adetimiz kasaba düğünlerimizde yeniden yaşatılmaya başlandı.bizde kasaba gençlerimizin düğünleri şenlendirdiği bu oyunları sizlerle paylaşmak istedik.

işte  düğünlerimizde  gençlerimizin sergilediği oyunlarımızdan bazıları.

sulusaray-dügün-adetleri6 sulusaray-dügün-adetleri2 sulusaray-dügün-adetleri3
sulusaray-dügün-adetleri4 sulusaray-dügün-adetleri5

Oyun-1 Arı vız

Kural: arı vız oyunu 1 talihli kişinin  seçildiği düğünde oynanırken bu talihli kişi sadıç olur bu talihli kişi  sağ eliyle sağ gözünü kapatıp sol elinini avucunu avucuna tokat vurulacak şekilde açar, oyuna katılanlar o kişinin eline hızlı şekilde vurur ve o kişi kimin vurduğunu bilmeye çalışır bilirse vuran kişi ebe olur ve ona vurulmaya başlanır.

aynen aşağıdaki videoda izleyeceğiniz gibi 🙂

Oyun-2 şapka kapma oyunu

Kural: Bu oyunumuz 3 kişiyle oynanır yine bir kişi ebe olarak seçilir diğeri ki kişi ebenin sağ ve soluna geçer,sağ ve solda ki oyuncular elleriyle yüzlerini korur ortadaki kişi ise başına bir şapla takar sağ ve soldaki oyuncuları tokatlamaya başla sağ ve soldaki oyuncularda kendilerine vurulurken ortadaki ebenin şapkasını düşürmeye çalışır kim şapkayı düşürürse o ebe olur ve ortaya o geçer

İZLİYORUZ

Oyun-3 Bacağa Vurma

Kural: bu oyunumuzda yine 3 kişiyle oynanır üstteki oyunumuza yakın bir oyundur 2 kişi ebenin  sağına ve soluna  oturur,sağ ve soldaki oyuncuların ellerinde plastik boru olur ebe yine ortaya geçer,hem birşeyler anlatır hemde sağ ve soldaki oyuncuların bacaklarına vurur sağ ve soldaki oyuncular ise ellerindeki plastik borularla ebenin eline vurmaya çalışır kim ebenin eline vurmayı başarırsa ortaya geçer.

İZLİYORUZ

Oyun-4 Sağdan çavuş

Kural: Bu oyunumuz 6 kişi ile oynanır yine bir talihli kişi seçilir oyunun başlaması için yine bu talihli kişi sadıç olur,sadıç oyuncuların ortasına yatar ve her oyuncunun elinde kemer olur ve bu oyuncuların ünvanı vardır sağdaki iki kişi sağdan onbaşı ve sağdan çavuştur soldaki iki kişi ise soldan on başı ismini alırlar birde topçu vardır. ebe kimin ismini söylerse ortada yatan kişiye o vurur ebe bunu hızlı şekilde yapar ve kim şaşırırsa ortaya o geçer.izleyince daha iyi anlayacaksınız.

İZLİYORUZ

Oyun-5 Kabak oyunu

Kural: Videomuzun başlangıcında oyun kuralı anlatılmaktadır ebeyi iyi dinleyin ve izleyin

Oyun-6 Bil bakalım kim vurdu

Kural: Bu oyunumuz 4 kişiyle oynanır ve 2 şer kişi eşli oynanır iki kişi yatar yani iki elini birleştirip dirsekleriyle gözlerini kapatır diğer iki kişi vurur kiminn vurduğunu bilirlerse diğer ekip yatar. ancak!! bu oyunda bir hile vardır 1 kişinin oyunu bilmememesi gerekmektedir, düğüne misafir olarak katılan, oyunu bilmeyen bir misafir oyuna dahil edilir, oyuna hakim biriside misafire eş olur, oyunu bilmeyen ile oyunu iyi bilenin dayak yemesiyle oyun başlar oyunu bilmeyen oyuncuyu kendi eşi durmadan döver,oda arkasındakilerin vurduğunu düşünerek tahminde bulunur ancak bilmesi mumkun değildir,çünkü kendisine vuran eşidir oyun bir süre böyle devam ettikten sonra şaka yapılan misafire durum anlatılır ve oyun sona erer.

İZLEYELİM

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz