Sulusaray Ekonomisi

.

Kasaba Ekonomisi

Kasaba halkımızın ekonomik durumu standart ve standardın üstündedir, Kasaba halkı genel olarak geçimini çiftçilik,hayvancılık yaparak veya özel sektör ve kamu kuruluşunda çalışarak sağlamaktadır.

Bundan 20 yıl kadar önce kasaba halkının %90’a yakın bir kesimi geçimini çiftçilikten sağlamakta iken günümüzde ise geçimi çiftçiliğe dayalı %30 kadar bir kesim bulunmaktadır.

(Resimleri büyütmek için resimlerin üzerine tıklayabilirsiniz)

Ancak her kasaba halkının arazisi bulunmakta ve halen kasaba halkının %90 a yakın bir kesimi ek gelir olarak,yazlık sebze meyvelerini veya  kışlık tahıl ve saklanabilen patates,soğan,sarmısak,mısır,bulgur,nohut,fasulye,bamya,kabak ve ay çekirdeği gibi yiyeceklerini karşılamak için çiftçilik yapmaktadır,kasabamızda ev hanımlarıda kışlık ve saklanabilen pekmez,salça,turşu,kesme makarna,tarhana,yufka ekmek gibi mutfak ihtiyaçlarını kendi ürünlerinden elde edip ev ekonomisine katkı sağlarlar.

Kasabamızda başlıca tarım ürünleri üzüm,patates,arpa,buğday,kabak çekirdeğdir, bunların yanısıra çeşitli sebze ve meyvede üretilmektedir.

(Resimleri büyütmek için resimlerin üzerine tıklayabilirsiniz)

Bunlara ek olarak çok olmamakla beraber kasabamızda büyük ve küçük baş hayvancılıkta yapılmaktadır Kasabamızda 5 sürü ortalama 4 bin koyun,5 mandıra ve evde beslenen büyük baş hayvanlarla birlikte yaklaşık 1000 adet büyük baş hayvan bulunmaktadır.Kasabamızda yıllık ortalama 40 bin ton üzüm,50 bin ton patates,100 ton kabak çekirdeği ve 100 bin ton arpa ve buğday üretilmektedir.

(Resimleri büyütmek için resimlerin üzerine tıklayabilirsiniz)