Nevşehir İl Defterdarı Sulsuaray Kasaba Halkını bilgilendirdi

Ana Sayfa » Genel » Nevşehir İl Defterdarı Sulsuaray Kasaba Halkını bilgilendirdi
Paylaş
Tarih : 25 Temmuz 2017 - 17:33

nevşehir defterdarı sulusarayda toplantı düzenledi

24-07/2017 Pazartesi günü Nevşehir il defterdarı Sayın Orhan TAŞ Kasabamızda bulunan taşınmaz hazine arazilerinin satışı ve kiralanması konusunda Sulusaray kültür merkezinde kasaba halkını bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Bilgilendirme toplantısında Sayın TAŞ Kısaca şunları söyledi: Sayın TAŞ: “Öncelikle şunu söylemeliyimki biz Buraya hazine arazilerini satmak için gelmedik,Böyle bir algı oluşmasın,zaten şu anda belde sınırları içerisinde bulunan hazine arazilerin kanunen satışı yok,ancak ileride ne olacağını kimse bilmiyor,yada bir kanun değişikliği yapılıp belde sınırları içerisinde bulunan hazine arazilerinin satılmayacağını kimse garanti edemez,bizde ileride böyle bir şey olurda sulusaray kasabasında bulunan hazine arazileri satışa çıkarılırsa nasıl hak sahibi olursunuz bunu anlatmaya geldik.

Sulusaray kasabasında hazineye ait yaklaşık 600 parsel taşınmaz tarım arazisi bulunmaktadır ancak bu sayının %1’i kiralık veya satın almak için dilekçe verilmiş arazilerdir. bunun dışında bulunan araziler,ya boş yada ecrimisil ödeyerek  işgal edilerek kullanılan arazilerdir,bizde diyorukzi ecrimisil ödemeyin o araziyi kullanıyorsanız kiralayın ve satın alma dilekçesi verinki ileride bir satış söz konusu olursa ilk hak sahibi siz olun.

Düşününki 2018 yılında bir kanun değişikliği ile belde sınırları içerisinde bulunan hazine arazileri satışa çıkarıldı bunun olmayacağını kim garanti edebilir? mesela sizin yıllardır sahiplenip,kullanıp veya ecirimisil ödediğiniz ata’dan,babadan’dan kalma mevcut tapulu arazinize sınır olan,kendinize ait olduğunu düşündüğünüz  yanlışlıkla veya farklı bir sebepten dolayı hazineye yazılmış araziyi bir yabancı gelip devletten alabilir.

Ancak bu kullandığınız veya ecrimisil ödediğiniz araziyi bizden kiralarsanız ve  satın alma dilekçesi verirseniz ilk hak sahibi siz olursunuz,şu an satılmıyor olabilir ancak biz bu dilekçeyi dosyanızın içerisine koyarız zamanı gelince size hak sabihi olduğunuzu kanıtlayan belge olacaktır. siz milli emlek müdürlüğüne şu arayizi satın almak istiyorum diye dilekçe verin,biz size arazi satışı yoltur diye cevap veririz,ancak o dilekçenizi dosyanın içerisine koyarız herhangi bir kanun değişikliğinde ilk hak sahibi siz olursunuz.

Kısaca eğer bir hazine arazisi kullanıyorsanız ecirimisil ödeyerek değilde kesinlikle o araziyi kiralayıp kullanın,eğer araziyi kiralarsanız ÇKS çiftçi desteklemeden bir şahıstan kiralıyor gibi destek alabilirsiniz. ecirimisil ödeyerek kullandığınız araziler için çiftçi destelemesinden yararlanamazsınız.

Biz buraya bu konu hakkında sizleri bilgilendirmek için geldik inşallah bu toplantımız faydalı olmuştur toplantıya katıldığınız için hepinize teşkkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.


sulusara-sulusaray-kasabasi

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kasaba Halkımızdan Hayrettin Kayacı Vefat Etti

11.10.2021 Pazartesi: Kasaba halkımızdan Hayrettin Kayacı Yakalandığı Koronavirüs Covid 19 Hastalığına yenik düşerek  Vefat etmiştir,Merhuma

İsmail Yavuz Toprağa Verildi

28.09.2021 Salı: Dün Vefat eden Kasaba halkımızdan Osman Oğlu İsmail Yavuzun Cenazesi bugün öğle namazına müteakip Kasabamız taziye evinde

Kasaba Halkımızdan İsmail Yavuz Vefat Etti

27.09.2021 Pazartesi: Kasaba halkımızdan Osman oğlu İsmail Yavuz Vefat etmiştir,Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Merhumun

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz