Sulusaray Mutfağı

Sulusaray Mutfağı

Kasabamızın Kültür ve geleneğinde mutfağımızın çok fazla önceliği yoktur,fazlaca meşhur bir yerel yemeğimizin olduguda soylenemez. Bunun sebebi ise eskilerden kasaba halkının tamamı geçimini çiftçilik ve hayvancılıktan sağlamak zorunda kaldığı için kasaba kadınlarınında bir erkek gibi bağ,bahçe ve hayvanlarla uğraşıp aile geçimine katkı sağlamak zorunda kalmasından dolayı mutfak ve yemek işlerine fazla zaman ayıramamaktan kaynaklanmaktadır.

En değerli yemeğimiz çömlek fasulyesidir,Kasabamızda herhangi bir davet yada yemek ikramlarında sunulan yemek kesinlikle çömlek fasulyesi olur ve yanında yufka ekmek bulunur. Eğer kasaba halkına toplu yemek ikram edilecekse (düğün,sünnet,cenaze) vs gibi genellikle taş fırınlarda yaptırılmış hazır kıymalı pide tercih edilir.

Her nekadar kültür ve geleneğimizde yaşam şartları nedeniyle mutfak ve yemek konusu 2. plana atılmış olsada yinede kendimize özgü:Çömlek fasulyesi,Düğ Çorbası,Düğün Çorbası,Tarhana çorbası,Bulamaç,Kaygana,Çığırtma, Köftür,Çörek,Damla şırası,Pekmez ayvası,Pekmez Elması,Un helvası gibi tatlı ve yemek çeşitlerimizde bulunmaktadır.

Yemeklerimiz ve yapılışları

ÇÖMLEK FASULYESİYAPILIŞI:Fasulye 1 gün önceden ıslatılır,fasulye yumuşak kıvama geldikten sonra çömleğe konarak tekrar çömlek içerisinde su ile haşlanır bu haşlama esnasında pişmeye yaklaşınca hazırlanan ince doğranmış kuru soğan ve salça sosu ilave edilir ayrıca fasulye haşlanırken koyun ayağı,kuzu kaburgası, gibi etli kemik ilave edilirse yeğeğimizin lezzeti artar. pişirilmek üzere ateşe konulur,pişme esnasında eklediğimiz sos ve fasulye kıvama gelene kadar pişirilir ayrıca bu esnada su eksildikce su ilave edilebilir yaklaşık 3 saat pişirildikten sonra servise hazır hale gelir.

DÜĞÜN ÇORBASI

YAPILIŞI: Salça ilave edilmiş et suyuna ince ince doğaranmış ve kavrulmuş soğan ilave edilir,,daha sonra içerisine bulgur ve haşlanmış nohut eklenir,biber domates doğranmak suretiyle pişirilmek üzere ateşe konulur kaynama derecesi yaklaştıktan sonra (eğer fazla miktarda yapılacaksa çingene sosu yapaılır) çingene sosu ise un ve sudan oluşmaktadır. bu sos çorbamız cıvıksa kullanılır eğer çorbamızın koyuluğu yerindeyse bu sosa gerek yoktur kaynayıncaya kadar karıştırılır ve kaynadıktan sonra servise hazır hale gelir.

DÜĞ ÇORBASI YAPILIŞI: Salça ilave edilmiş et suyunda Düğ haşlanır. İçine kavrulmuş kıyma ilave edilerek çorba kıvamında pişirilir. İnce kıyılmış soğan, Tereyağında kızarıncaya kadar kavrulur. Kavrulmuş soğan, çorbanın içine katılır ve bir miktar baharat atılarak, sıcak servis yapılır. 

TARHANA ÇORBASIYAPILIŞI: Daha önceden yoğurt,un,yumurta,haşlanmış yarma,sarmısak karıştırılıp tuzlandıktan sonra kururtulur.buna kuru tarhana denir.Daha sonra bu kurutulmuş tarhana bir miktar su ile özenir ve içerisine kuru soğan ve bir miktar sıvı yağ ilave edilir.Ataşe konularak kaynayıncaya kadar karıştırılır.(Kaynayıncaya kadar karıştırılmadığı taktirde, süzme kesilir, çorba bozulur.) Kaynadıktan sonra ara ara soyulmuş, uzun uzun kesilmiş patlıcan, soyulmuş patates (bütün olarak), kabuğu soyulmuş ve doğranmış domates katılarak yarma ve patatesler pişinceye kadar kaynatılır.(Ocakta odun ateşinde yada kısık ateşte pişirilmesi lezzet bakımından önemlidir.) Ateşten indirildikten sonra bir müddet karıştırılır. Tereyağında kavrulmuş kuru naneye bir miktar salça ilave edilerek çorbanın üzerine gezdirilir. Sıcak olarak servis yapılır.
 
HÖŞMERİM

 YAPILIŞI: Şeker suda eritilerek un ile karıştırılır. Cıvık hamur kıvamına getirilir.Bir miktar sıvı yağ ateşte ısıtılır. Isıtılmış yağın içine hamur ilave edilir. Hafif ateşte pişmeye bırakılır. Dolu dolu diye tabir edilen kıvamda pişince ateşten indirilir ve tabaklara konulur. Üzerine toz şeker ve ezilmiş ceviz içi atılarak servis yapılır.Höşmerim genellikle yeni doğum yapmış kadınlara pişirilir. Eskiden Erkek çocuk doğurmuş kadınlara daha çok pişirilirmiş. Halen halk arasında hayırsız çıkan erkek çocuklarına “ Ananda seni doğurdum diye Höşmerim yedi yezaar.” Denilmektedir.

BULAMAÇ

YAPILIŞI: Un ile pekmez iyice karıştırılır. Normal koyuluk seviyesine gelinceye kadar karıştırılarak pişirilir. Piştikten sonra tere yağı,ezilmiş ceviz içi katılır ve tepsilere dökülerek soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra dilim dilim kesilerek servis yapılır.

ÇIĞIRTMA

YAPILIŞI: Önceden yoğurulmuş mayalı hamura küçük ekmek şekli verilir ve içerisine peynir,sucuk,yumurta konularak veya boş şekilde yağda kızartılır ve servise hazır hale gelir. Sadece pekmeze batırılarak yenildiğinde çok daha lezzetli olur

KAYGANA

YAPILIŞI:Daha sonra eklenecektir .

DOLAZ

YAPILIŞI:Yumurta,un,pekmez ve birazda sıvı yağ katılarak iyice karıştırılır. pişirilmek üzer ateşe konulur sonra kıvamına gelinceye kadar karıştılıp pişirildikten sonra servşise hazır olur.

UN HELVASI

YAPILIŞI: Un ve pekmez karıştılırıp üzerine tere yağı eklenerek pişirilmek üzere ateşe konulur kıvamına gelinceye kadar karıştırılarak pişildikten sonra servise hazır olur,tarhana çorbasının yanında yenilmesi halinde daha lezzetli olur.

ÇÖREK VE ÇÖREK BÖREĞİ

YAPILIŞI: Haşlanmış patates rendelenerek hamurla beraber yoğurulur daha sonra mayası gelmiş hamura küçük ekmek şekli verilir içerisine soğan kavurması,peynir,sucuk,patates haşlama,kıyma konularak veya boş şekilde üzerine yumurta ve yağ sürülerek el yapımı kendi fırınlarımızda sac üzerinde pişirildikten sonra servise hazır olur..

YUFKA EKMEK VE BÖREĞİ

YAPILIŞI: Yufka ekmeğimizin hamuru yoğrulurken tuzla su karıştırılıp testilere doldurulur bu tuzla karıştırılmış su ile hamur yoğurulur,bu yoğurulmuş hamura testi ile tuzla karıştırılmış su ilave edilir her testi bir ölçek olarak belirnenir yaklaşık 1 testi sudan yaklaşık 50 adet yufka ekmek çıkar,yufka ekmek yapacak olanlar testi hesabıyla hamur yoğurur. bu yoğurulan hamur mayalanmaya bırakılır mayalandıktan sonra bezi alınır (hamura yuvarlak şekil verilir) daha sonra bezisi alınmış hamur özel ekmek tahtalarında açılarak odun ateşinde sac üzerinde pişirilip servise hazır hale gelir.

PEKMEZ ELMASI-AYVASI

YAPILIŞI:Kaynamaya yaklaşan pekmez leğeninin içerisine atılan elma ve ayvalar,pekmez kaynadıktan sonra alınır ve bir süre soğumaya bırakıldıktan sonra afiyetle yenilir.

(Resmi gerçek boyutunda görmek için resmin üzerine tıklayın)